Konzervativní léčba padání vlasůDiskuze Více vlasů.cz » Konzervativní léčba padání vlasů »

Bude další vlas zdegenerovaný nebo ne?

Autor Bude další vlas zdegenerovaný nebo ne?
Tomáš
Přemýšlel jsem na tím, jak se pozná zda bude další vlas místo toho vypadnutého zdegenerovaný (rozuměj slabší/tenčí/méně pigmentovaný) a bude růst kratší dobu.

Podle některých vypadlých vlasů je často poznat, jak na tom konkrétně tento vlas byl. Vycházím z toho, že pokud se ocitne vlas v telogenní fázi a čeká až ho nový vlas vytlačí ven, bude nový vlas stejně kvalitní jako je ten předchozí na jeho ÚPLNÉM konci (tam kde je většinou bílá tečka), neboť ve chvíli kdy vstoupí vlas do telogenní fáze, tak začíná růst nový vlas a tudíž je málo pravděpodobné, že folikula zrovně během této doby zdegenerovala a změnšila se. Je tedy několik možností:

1) vypadne silný vlas, stejně dlouhý jako ostatní podle aktuálního střihu, tedy takový který rost několik let a prostě se vymění za jiný. Vlas je stejně silný na jeho konci i začátku. Je stejný jako zdravý vlas, který vytrhneme. V takovém případě je dost velká šance, že v této folikule probíhá přirozený proces a vyroste z ní stejně kvalitní vlas, který bude kvalitní do té doby než folikula zdegeneruje.

2) Vypadne silný vlas, který může být stejně dlouhý jako ostatní ale většinou je o něco málo kratší (Pokud jste byli u holiče nedávno tak bude stejně dlouhý, neboť v telogenní fázi je několik měsíců. Pokud jste nebyli, bude pravděpodobně kratší.). Není však stejně silný, je různě silný na jeho konci (tom co je nejdále od hlavy:-) a tam kde je bílá tečka je mnohem slabší, méně pigmentovaný. Z toho je dle mě jasně poznat, že vlas původně rostl silný ale pak byla folikula napadena, trochu zdegenerovala a tudíž ke konci kdy z ní vlas ještě rostl (třeba jeho poslední centimetr) už nebyla schopná vyživit dostatečně silný vlas. Je pak tedy velká šance, že nový vlas bude stejně slabý jako ten před ním na konci, možná bude dál slábnout nebo nějakou dobu zůstane takto tenký.

3) Vlas který je již celý tenký, tedy je zcela jasné že v růstové fázi mohl být jen několik měsíců a další po něm budou ještě kratší dobu, nicméně mohou narůst stejně silné jako tento vlas a ten další nemusí být nutně ještě tenčí.

4) Reverse degenerace. Tahle možnost by měl být vlas, po kterém vyroste vlas silnější. Je to za předpokladu, že je odstraněna příčina AGA nebo spíš potlačena - tedy úprava životosprávy, nějaké léky na hormony, minoxidil apod. Sám jsem takový vlas ještě neviděl, ale může existovat teoretická šance, že vlas bude na jeho konci naopak silnější (tedy že folikula začala pracovat lépe a vlas zesílil). To by bylo asi možné vidět u delších vlasů, u těch se zase jejich tloušťka hůře posuzuje.

Pokud vypadne slabý vlas, začátek nového musí být skoro jistě stejný, neboť ve chvíli uvolnění už prakticky hned roste nový. Zajímalo by mě ale vidět vlas, který je třeba dlouhý 5 cm a na konci je slabší než někde u hlavy a je z toho jasné že vlas zesiluje. Pozorujete to někdo takhle?

Jinak dotaz pro někoho kdo se vyzná: Při ztenčování vlasu se vlasový kořínek (folikula) posouvá blíže ke kůži a vlas je tenčí a má kratší růstovou fázi. Pokud však dojde k reversi a někdo kdo užívání finasterid a minoxidil má najednou déle rostoucí vlasy i jsou silnější, logicky by to mělo znamenat, že se folikula posune zase hlouběji - je to vůbec možné? Teoreticky by to mělo fungovat takhle, neboť když si zataháte za pár tenkých vlasů na temeni, je to více nepříjemné a více to jakoby tahá kůži. Když se zatahá za silnější vlasy ve stejném počtu, je to jiný pocit. Folikula by se tedy při obnově měla teoreticky posunout níže pod kůži tam kde byla původně.
Tomáš
Jinak tímhle způsobem by se dalo spolehlivě odlišit telogenní efluvium od AGA (je to podrobně popsáno zde http://www.vicevlasu.cz/index.php?action=vthread&forum=2&topic=329&pag e=0#msg10916 od Deat Kodeta)

Pokud jsou všechny vypadlé vlasy stejně dlouhé, jeden je stejně silný jako druhý jak na začátku tak i na konci a jsou dlouhé jako byly zhruba před 2-4 měsíci, pak jde čistě o telogenní efluvium.

Říká se že telogenní efluvium nastává zhruba 2-4 měsíce po vyvolávacím efektu. Dle mě je to tak, že vyvolávací efekt přeruší růstovou fázi prakticky okamžitě, po pár dnech. Nicméně v té telogenní fázi je vlas 2-4 měsíce zhruba, takže k výpadku dojde v této době a vlasy jsou stejně dlouhé jako byly při vyvolávacím efektu. Telogenní efluvium je při absenci AGA prakticky 100% obnovitelné a obnoví se to samo když zmizí vyvolávací podnět.
marcoo
je možné, že někomu vypadají kouty do dvaceti a potom se padání zastaví? například když sou v rodině kouty geneticky dané?
Tomáš
Já myslím že to možné je, sou lidi co mají jenom kouty. hodně záleží jak pevná ta vlasová hranice je, jestli je nějak zarovnaná a jsou na jejím začátku i v koutech dost pevné a silné vlasy. Pokud jsou ty vlasy na kraji vlasové hranice slaší a je jich tam míň než dál na hlavě za nimi, tak je to náznak toho že vlasová hranice ustupuje (za předpokladu že jinde jsou vlasy normálně silné).
Dead Kodet
marcoo
mozne to je ale je to dost nepravdepodobne. naprosta vetsina lidi nezustane u koutu
Tomáš
Jinak když je tu tenhle dotaz, myslím že stojí za to zmínit co znamená JUVENILE a MATURE hairline, tedy mladistvá vlasová linie a "dospělá" linie.

Vše je popsáno zde http://www.baldingblog.com/2006/10/06/juvenile-vs-mature-hairline-am-i -going-bald-with-photos/ včetně příkladů.

V kostce, během 20-30 roku v průměru (nemusí to být pravidlem, u některých teens už dříve) se teenage vlasová linie posune trochu dozadu, nejvíc je to pak patrné v koutech. Není to pravidlem, ale je to velmi časté (víc než 95%, v Čechách bych řekl ještě více). Tento proces souvisí s dospíváním a není považován za plešaťení, ani jeho příznaky. Je však třeba hlídat zda to nepokračuje dále, takže je celkově těžké poznat, jestli se rozvijí dospělá vlasová linie nebo prostě začínají vlasy ubývat. Pokud jde o přirozený vývoj dospělé vlasové linie, tam nejde prakticky o geny ale o stejnou záležitost jako když dětěm začnou růst chlupy a podobně, prostě to patří k přirozenému vývoji těla.

Když se podíváte na spoustu známých osobností (třeba i na sportovce) kterým je třeba 25-30 tak je vidět že nemají vlasovou lini úplně rovnou jako puberťáci, ale trochu mají jakoby náznak koutů (nicméně většinou jsou v nich vlasy pevné a hustě ohraničené), je to tedy přirozený znak dospělosti.
Konzervativní léčba padání vlasůDiskuze Více vlasů.cz » Konzervativní léčba padání vlasů »

Bude další vlas zdegenerovaný nebo ne?

Váš příspěvek:
  :-) ;) ;) ;) :-( ...    Tučně Kurzívou Podtrženě    Odkaz na www stránku Link na YouTube video  

Přejít na forum: 

Pohání forum script miniBB™ © 2001-2018  |  Optimalizace pro vyhledávače od SiteLab © 2003-2018