Padání vlasůDiskuze Více vlasů.cz » Padání vlasů »

Dôvod vypadávania vlasov - teplota?

Autor Dôvod vypadávania vlasov - teplota?
vlasatec
Premýšľal som nad dôvodmi vypadávania vlasov a napadlo mi či nemôže byť hlavným dôvodom zvýšená teplota tela/hlavy. Som zástancom teórie, že telo vie najlepšie čo je pre neho dobré/správne a tak sa snaží nadmernú teplotu zmierniť redukovaním vlasov kedže až 30% tepla z tela uniká cez hlavu. To by tiež vysvetľovalo vypadávanie vlasov v hornej časti hlavy. Na temene hlavy a po bokoch už vlasy skoro vôbec nevypadávajú, pretože to nemá pre chladenie hlavy zmysel (teplo stúpa nahor ) Tiež do toho zapadá stres ktorý sa často uvádza ako príčina (človek cíti prívali tepla, hlavne v oblasti tváre/čela a vyššie). Ja keď sa dotknem mojich kútov tak teplota je citelne vyššia než teplota na čele brata. Neviem, možno je to nezmysel ale mojim predpokladaním a pozorovaním som dospel k tomu žeby nám vlasy malo vrátiť nejaké externé chladenie hlavy
slančo
Vela rozmyslas ta teplota bude zo zvysenej mozgovej aktivity neboj sa viac ako tych 37 stupnov tam nemavas mozno ked si chory alebo ti slnko pripeka na hlavu
Matthew
V zime ževraj padajú vlasy viac ako v lete, čo tvoju teóriu práve nepotvrdzuje...
vlasatec
Slančo, možno más pravdu, ale predsalen teplota na povrchu tela je kolísvá a nedá sa porovnať s teplotou organizmu ktorá je takmer konštantná

Matthew, to som ešte nepočul ale povedal by som že to moju teóriu potvrdzuje kedže sa nosia čiapky a teplota na hlave sa tak skôr neprirodzene zvyšuje
Pavlíček
Teplota určitě není důvodem k padání vlasů. Celé tohle téma je blbost.
MickHall
Nedá se to tak lehce odmítnout jako blbost.
Na začátku dvě věci, proč si nemyslím, že vlasy vypadávají víc v zimě.
Zaprvé tu je četnost vyhledávání výrazu "hair loss" (vypadávání vlasů) podle google trends. V průběhu roku je "hair loss" nejčastěji vyhledáváno v srpnu, září a říjnu. Je to poměrně pravidelné.
Zadruhé je tu výzkum "Seasonality of hair shedding in healthy women complaining of hair loss." (sezónnost padání vlasů u zdravých žen stěžujících si na padání vlasů) od Kunze, Seiferta a Trüeba (píšu název, protože ještě nemůžu dávat odkaz), kde docházejí k závěru, že u skupiny zdravých žen je největší podíl vlasů v telogen (klidové) fázi v letních měsících. Naopak nejmenší je v zimě.
Obě dvě tyto věci rozhodně nepotvrzují častější vypadávání v zimě.

Na druhou stranu je pravda, že teplota skutečně zvýšená na hlavě kromě případů nemoci nebo nějakého vnějšího zahřívání nebude, jde spíše o nadměrné teplo, než o zvýšenou teplotu.
Existuje i studie "Beards, baldness, and sweat secretion." (vousy, plešatost a potní sekrece) od Cabanaca a Brinnela. V ní se snažili ověřit hypotézu, že plešatost se vyvinula jako termoregulační kompenzace vousů, což výsledky téhle studie nakonec podpořily (byť to byla studie poměrně málo rozsáhlá, pro konečné potvrzení by byl třeba další výzkum, který se už zřejmě neodehrál). Takže propojení mezi termoregulací a plešatostí je podpořené i výzkumem.
Plešatost jako prvek termoregulace neodporuje poznatkům o roli DHT. DHT může být produkováno více v reakci na zhoršenou termoregulaci, podobně jako je inzulin produkován více v případě nadměrného přijmu kalorií. A jen málokdo by prohlásil za přímou příčinu obezity nadměrnou tvorbu inzulinu (ale i takoví se najdou). (to bylo jen velmi hrubé přirovnání, ne přesná analogie)
slančo
Nedas si vysvetlit ze telo neprodukuje u zdraveho jedinca teplotu vyssiu ako 37 stupnov ?ak by sa tak dialo tak by sa to prejavilo cetnymi zdravotnymi potizemy vzhladom k odumirani bunekresp enzymu ktere uz u teploty vyssi nez 40 stupnu jdou pod zem
MickHall
Souhlasím s tím, že tělo si udržuje teplotu kolem 37 stupňů, a na hlavě není teplota vyšší (až na vyjímečné situace). Jde o to, jestli si tělo vypadáním vlasů udržení této teploty z dlouhodobého pohledu neusnadní. Jestli to není opatření, které má zlepšit odvádění tepla z těla. To by asi bylo zjednodušující zdůvodnění, ale jedna z příčin, proč se tělo rozhodne pro padání vlasů by to být mohla.
Apache
Já nevím, co furt špekulujete, vy koumáci. Důvod, proč vám pelichají makovice je ten, že folikuly ve vaší temenní části obsahují gen, který po aktivaci DHT těmto folikulům velí se zmenšovat dokud neprodukujou už jen skoro neviditelnej velus. Proč jsou tímhle genem zatížený jen některý vlasový části zatím nikdo neví, ale jinak je to už pár let celkem notoricky známá skutečnost. Proto taky ty transplantovaný vlasy přesazený z těch geneticky "zdravých" částí skalpu pak už držej bez ohledu na teplotu, hladinu DHT atd.
vlasatec
Slančo, ja nevravím že zdravé telo produkuje vyššiu teplotu než 37°C. Telo nejakým spôsobom dokáže upravovať teplotu v rôznych častiach. Ak máš strach, máš studené prsty, ak sa hanbiš, červenáš sa a teplota v tvári je vyššia oproti teplote v kľude. Nevravím že v oblasti hlavy je teplota u plešavcov 50°C ale je možné že nejaké % zvýšenej teploty môže tým vlasom vadiť, resp. sa spustí nejaký proces ktorý isté vlasy systematicky "likviduje".
Padání vlasůDiskuze Více vlasů.cz » Padání vlasů »

Dôvod vypadávania vlasov - teplota?

Váš příspěvek:
  :-) ;) ;) ;) :-( ...    Tučně Kurzívou Podtrženě    Odkaz na www stránku Link na YouTube video  

Přejít na forum: 

Pohání web forum software miniBB™ © 2001-2019  |  Optimalizace pro vyhledávače od SiteLab © 2003-2019