Konzervativní léčba padání vlasůDiskuze Více vlasů.cz » Konzervativní léčba padání vlasů »

Topikální finasteride 0.1% zkušenosti/výsledky

Autor Topikální finasteride 0.1% zkušenosti/výsledky
tom305
Zdravím, rozhodl jsem se nějak podrobněji podělit o své zkušenosti s topikálním finasteridem 0.1%. Užívám ho teď přes 6 měsíců a pár dní, což by měla být obecně cca doba, kdy by měl už nějakým způsobem zabírat.
Již jsem to už v některých předešlých příspěvcích zmiňoval, ale ještě to tu napíšu ať je to při jednom - je ve formě jemné pěny v dávkovači, nechávám si ho míchat v lékárně v Praze (vychází cca na 500 kč), samotný finasteride je tuším snad přímo z 1mg tablet Propecie které se do té pěny přimíchají a ta koncentrace 0.1% by měla pak odpovídat tomu 1mg finasteridu v tabletové formě, aplikuji ho 1x denně (zkoušel jsem zpočátku 2x denně dle doporučení ale mastilo mi to celkem pokožku kterou mám někdy citlivou/problémovou - objevuje se mi do toho někdy ještě seboroická dermatitida, ale při 1x denně to vcelku dobře snáším) a ta 1 lahev s topikálním finasteridem mi vydrží cca asi 1,5 měsíce při dávkování které mám.

Nějaké nežádoucí účinky, kromě toho zmíněného maštění pokožky, jsem v podstatě žádné nezaznamenal - nebo nedokážu na 100% říct jestli ze začátku nějaké byly, co se týkalo oblasti sexuálních disfunkcí, tak po chvíli už z toho začátku odezněly, ale to spíš víc přikládám tomu, že jsem to na začátku možná přehnaně důkladně pozoroval jestli něco nebude (+ jsem taky předtím četl několik těch hororových příběhů na netu co vše může fin způsobit) a psychika někdy taky dokáže udělat svoje, takže přímo tomu finasteridu bych to asi nepřikládal.
Takže k vedlejším účinkům shrnutou, že jsem žádné (zatím) nezaznamenal za ten půl rok.

K tomu používám mix. vitamínů D3, D2, kolagen drink se zinkem, céčkem a biotinem, s pauzami beru methionin. Používám dle potřeby takový speciální dehtový šampon na tu seboreickou dermatitidu, pravidelně pak 1x týdně Nizoral, ostatní dny střídám buď Revivogen a nebo Alpecin Hybrid Coffein šampon co teď nějakou chvíli zkouším (celkem dobře mi asi hydratuje pokožku) a + k tomu 1x denně zkouším i Alpecin Hybrid Coffein Liquid na vlasy po stranách a vzadu pod vertexem na tu zmíněnou hydrataci.
A pak necelé 2 měsíce ještě dělám po umytí vlasů dermaroll 0,5mm 1x týdně v koutech/podél vlasové linie, jelikož tam ztrácím vlasy nejdéle a rozhodl jsem se to tam zkusit zda to něčemu aspoň trochu pomůže.

První cca 3 měsíce používání jsem v podstatě nepozoroval vůbec žádné změny, vlasy mi během dne i při mytí padaly ve stejném množství jako před používání a spíš mi připadalo, že mi řídnutí/padání furt pokračuje beze změn stejným tempem.

Kolem ale cca 3,5 měsíce jsem si všiml při mytí, že mi začalo padat nějak víc vlasů než obvykle - paradoxně mi přišlo, že ale padaly víc pod vertexem (zezadu), kde jsem ten topikální fin nenanášel, padaly určitě asi také i z vrchu, ale ne tolik jako z pod toho vertexu. Pak i během dne jsem zaznamenal, že asi taky padají víc než předtím.

Celé to zvýšené padání trvalo asi cca 2 měsíce - když se za tím ohlédnu tak to nějak drastické naštěstí nebylo, že by mi padaly třeba chumáče vlasů, ale znatelné to určitě bylo a bohužel mi z toho důvodu celkem víc prořídl předek/kouty a vzadu jsem na pohmat ztratil objem (mám delší vlasy zhruba po ramena tak to na ten pohmat bylo cítit) a bohužel, i ta hustota v předu/koutech je teď po tomhle celkem bídná/špatná.

Dobrá zpráva by ale mohla být, že teď pár týdnů při mytí a i během dne pozoruji, že mi jich padá zhruba tak o polovinu méně (zejména při tom mytí) - což můžu objektivně říct, jelikož předtím mi v průměru padalo při mytí kolem 120-150 vlasů někdy i více a teď je jich v průměru kolem 60-80 když to zkouším spočítat a jelikož mám delší vlasy, tak se to dá dobře zachytit a spočítat (nad 100 vypadlých vlasů při mytí jsem se teď už několikrát po sobě nedostal).
Subjektivně mi pak přijde, jestli u některých těch vlasů co zůstaly a nevypadaly, tak jestli se mi trochu nezlepšila kvalita, ale to je možná jen můj subjektivní pocit. Když zkusím napočítat vypadlé vlasy přes den, tak je to teď v průměru tak od 10-25, předtím to bylo asi nepatrně víc.
Dále pak nevím, jestli to je tím dermarollováním, ale v koutech jsem měl předtím takovou tenkou pokožku, která třeba při masírování/natahování pnula a někdy třeba trochu pálila a teď mi přijde taková "zdravější"-prokrvenější nebo rozhodně už tam necítím skoro žádné pnutí jako předtím.

Na jednu stranu jsem rád, že konečně aspoň vidím úbytek v tom samotném vypadávání vlasů během mytí/během dne, ale na druhou stranu s hustotou mi to zatím nic neudělalo, žádný růst nových (nebo aspoň těch vypadlých) vlasů zatím bohužel nepozoruji. V koutech sice možná vidím pár náznaků nějakého chmýří, které možná pomalu sílí a získává nějaký pigment, ale to jde vidět jen při detailním vyfocení nejlépe s bleskem, na běžný pohled to vidět skoro zatím nejde a není ho nějak hodně. Za vlasovou linií směrem dozadu je to zatím jen prořídlé od toho zvýšeného padání a zatím se tam vůbec nic neděje se zahuštěním.
Mohu nejspíš říct, že ten finasteride asi něco dělá (nebo ta kombinace všeho co momentálně používám), jen bohužel teď nevím, jestli toho dělá dostatečně hodně. Četl jsem toho spousty o tom, že to obecně u finu trvá často i rok, než si třeba všimnete nějakých výsledků a je potřeba být zkrátka trpělivý, ale nicméně přemýšlím poslední dobou ještě o přidání 5% minoxidilu. Jen mám ale celkem obavu, abych si to teď zase nějak celý nerozhodil a aby mi ten minoxidil nezpůsobil další výpadek, když jsem teď dosáhnul konečně aspoň zatím toho, že mi těch vlasů teď padá méně - teď to jsou asi 3 měsíce od doby, co jsem poprvé zaznamenal to zvýšené padání tak nevím, jestli počkat ještě třeba ten 1 měsíc, aby to byly 4 měsíce (a odpovídalo to tomu vlasovému cyklu 3-4 měsíce na začátek nového růstu po vypadnutí starého vlasu) nebo jestli bych ho měl nasadit už třeba teď... ještě se potřebuji rozmyslet, možná jsem ho měl začít brát rovnou už s tím topikálním finem (ráno fin a večer minoxidil) a bylo by, ale zase jsem chtěl na druhou stranu vidět, jestli ten topikální fin bude vůbec něco dělat a nebylo by to pak zkreslené třeba tím minoxidilem.
Byl by to sice další závazek navíc, ale když už jsem v tom finu, tak to zas tak velký rozdíl nebude používat pravidelně ještě jeden přípravek.

Přikládám i nějakých pár fotek pro srovnání, nějak zvlášť kvalitní foťák v telefonu ale moc nemám. Aby to ale nemátlo, tak první je víc jak rok stará a není to úplně vyfocené z těch "správných" úhlů s nasvícením kde by to bylo vidět víc reálněji - může se z ní třeba zdát, že kromě nějakých koutů problém s hustotou nemám, ale už v té době mi předek řídnul, ale bohužel lepší starší foto jsem nenašel.
Na těch dalších je situace jak to zhruba vypadá teď přímo pod světlem po tom zvýšeném padání, kde je to prořídnutí v tom předku (znázorněno na foto) už bohužel znatelné.

Omlouvám se za trochu delší příspěvek, ale chtěl jsem to nějak víc podrobněji rozvést. Za nějaký čas bych dal zase vědět, jestli se něco změnilo/zlepšilo nebo ne.

Pak bych na závěr třeba ještě položil otázku pro ty co používají finasteride - kdy nebo po zhruba jaké době jste si všimli nějakých znatelnějších výsledků ať už v zastavení výpadku, zahuštění nebo růstu nových vlasů?
tom305
Obrázky se původně nějak nechtěli načíst...

před 1
před 1
po 1
po 1
po 2
po 2
tae3
Cau, mne zacal oralny finasteride fungovat hned po 1 tyzdni, co sa prejavilo tym, ze mi prestali kompletne padat vlasy a po sprche, ked som nasiel 5, tak to bolo vela. Dalej sa mi kompletne zredukovalo mastenie pokozky na tvari a na skalpe (maval som dost mastnu tvar a hlavu), vyhladila sa mi plet a zmyzli take malinke akne, co mi stale pretrvavali (asi suvis s mastnotou). Dostal som pocas tej doby asi prvy krat depresiu v zivote a vtedy som sa celkom zlakol a prestal som s nim, ale planujem skusit znovu s mensimi davkami. Mohol by si mi prosim ta povedat, kde presne sa v Prahe da zohnat ten topikálny finasteride(aka lekaren)? Predpokladam, ze predpis na finasteride mas asi z Centrum Zdrave Vlasy Fakultna Nemocnica Praha, ze?
tom305
tae3
Ahoj, dík za podělení se o zkušenosti. To jsi byl asi tedy velmi dobrý respondent, jestli jsi za takhle krátkou dobu zaznamenal takovýhle výsledky - ve valný většině případů, co jsem za celou dobu načetl, to trvá většinou několik dlouhých měsíců než lidi zaznamenají vůbec nějaký pozitivní účinky finasteridu. Možná ale stačilo snížit dávkování rovnou, chvíli počkat a uviděl bys co to udělá, nebylo možná nutný hned skončit s dávkováním, jestli jsi měl takhle rychle dobrý výsledky, i když chápu že takovýhle vedlejší účinek člověka při nejmenším asi zneklidní (zda byl tedy od toho finu).
Z té kliniky na Vinohradech ten recept právě nemám, to jsem se dozvěděl až chvíli po tom, co jsem si to vyhledal a zařídil jinde v Praze, že to tam na té klinice předepisují a míchají (asi přímo tam u nich co jsem pochopil, nejspíš tam mají nějakou vlastní lékárnu u té kliniky kde to i připraví) - tenkrát to tu zmiňoval někdo v jednom příspěvku, že to tam dělají a bere to od nich (snad to tam i prý proplatí pojišťovna ten recept). Kdybych to věděl dříve, ušetřilo by mi to čas a mohl jsem jít rovnou tam.
Každopádně kdybych měl nějakou jistotu, že u těch tablet finu nebudu mít vedlejší účinky jako je nemám u toho topikálního finu, bral bych raději spíš ty tablety - je mnohem pohodlnější a rychlejší ráno spolknout prášek a zapít ho, což zabere tak 10-15 vteřin času než každý den ho nanášet několik dlouhých minut důkladně všude na hlavu kde je potřeba.
tae3
Ono asi zalezi akeho doktora tam dostanes na vysetrenie a konzultaciu, pretoze mne tam nepovedal nic o topikalnom finasteride. Predpisal mi oralny finasteride, minoxidil a nejaky zinok, s tym, ze mozna je aj mezoterapia a este chcel pred tym, aby som si dal spravit PSA a fertility test, na ktory som sa bohuzial kvoli korone vykaslal, pretoze som sa vratil na Slovensko. Ten fertility test odvovodnil tym, ze pozoruje u pacientov, ze cim lepsi vysledok, tym mensia sanca na nejake vedlajsie ucinky. Tiez mi povedal ze najcastejsie (asi 1 / 10) mi povedal, ze je znizenie libida ale, ze sa stretol aj s pacientom, ktoremu finasteride znizil kvalitu spermii a nevratilo sa mu to ani po vysadeni finasteridu. No ja som bol tiez neskutocne prekvapeny a stastny ako rychlo mi to zacalo ucinkovat, pretoze nic take som neocakaval. Ja som sa hlavne zlakol, pretoze z nicoho nic som dostal depresiu prvy krat v zivote, prestali ma bavit veci, ktore mam rad a necitil som ziadnu motivaciu, pritom 1 tyzden dozadu som bol tak stastny, ze som konecne vyriesil asi jediny problem v zivote a to su vlasy. Ono je tazke znizit davku, kedze som bral 1.25mg 3x tyzdenne a 5mg tableta, ktoru som krajal na 1/4 je uz tak strasne mala, takze sa to neda.
tom305
tae3
Aha takže jsi měl nějaký generický fin a ne Propecii, jestli jsi to musel rozčtvrtit z těch 5mg? Když jsi ho vysadil tak všimnul sis třeba že se ti vypadávání zase vrátilo? A ten minoxidil bereš pořad doposud?
tae3
Ano, pretoze v CR nikde nezozenes 1mg verziu, kedze oficialne su registrovane iba 5mg na liecenie prostaty, co mi povedal aj ten doktor. 7-14 dni od vysadenia zacali vlasy rovnako padat. Minoxidil som zacal pouzivat az teraz niekedy pred cca 6 tyzdnami. Ako sa vola prosim ta ta lekaren? Myslis, ze by tam vedeli z toho 5 mg spravit treba 1mg kapsule? Sam sa to celkom bojim, pretoze vela liekov sa nemoze drvit, pretoze obsahuju treba latky, ktore zabranuju rychlu absorbciu pecene atd. a vobec neviem ako je na tom fin.
tom305
tae3
Je to na Praze 1 dole na Václavském náměstí ale teď vůbec nevím název tý ulice, poblíž toho je New Yorker velký obchod s oblečením, je to tak 300m od toho když bys stál čelem k tomu obchodu, tak je to směrem doprava po té velké pěší zóně, ale jestli ti jde o nakapslování, tak to dělají běžně tuším snad ve všech lékárnách, jen tedy nevím s tím jak říkáš, že některý se nemůžou drtit kvůli různým látkám co v sobě mají, tak taky netuším jak by to bylo konkrétně s tím finem. Zkusil bych se možná pro info poptat v nějaký lékárně kterou máš třeba blízko co by ti řekli.
tae3
Dik moc. Urcite ked sa vratim onedlho do Prahy, tak tam skocim. Inak mozno sem casom hodim vysledky z minoxidilu a dermaneedling (pouzivam derminator2), lebo na 7 tyzdnov od zaciatku mam celkom insane results. Otazka je ale kolko to dokaze tento protokol udrzat.
tom305
tae3
Ten derminator to je nějaké to dermapero (ne ten klasický dermaroller)? Dermapero jsem mj. taky zvažoval, až bude za chvíli čas na výměnu toho klasického dermarolleru co mám, možná bych pořídil na příště dermapero. Máš nějaký odkaz, jak ten derminator2 vypadá/kde se prodává?
tae3
Hej, je to asi najlepsie dermapero, ktore mozes takto domov zohnat. Vies si tam nastavit hlbku az myslim do 2.5mm, ryhlost, atd... a ma to fakt silny motor. https://www.derminator.com/, https://owndoc.shop/. Inak sa ten pristroj vyraba a distribuuje z Prahy.
Konzervativní léčba padání vlasůDiskuze Více vlasů.cz » Konzervativní léčba padání vlasů »

Topikální finasteride 0.1% zkušenosti/výsledky

Váš příspěvek:
  :-) ;) ;) ;) :-( ...    Tučně Kurzívou Podtrženě    Odkaz na www stránku Link na YouTube video  

Přejít na forum: 

Provozovatel: Ing. Lukáš Vodička, Libická 6, 130 00 Praha 3, IČO: 865 81 716

Pohání open source forum script miniBB™ © 2001-2021  |  Optimalizace pro vyhledávače od SiteLab © 2003-2021