Vypadávání vlasů u ženDiskuze Více vlasů.cz » Vypadávání vlasů u žen »

Jak se s tím vyrovnat?

Autor Jak se s tím vyrovnat?
Marit
Zdravím všechny. Už je to nějaký čas, co jsem na toto fórum přispívala ohledně problémů s jemnými řídkými vlasy.
Samozřejmě žádný zázrak se neudál a stav mojí kštice je stále neutěšený. Pravděpodobně je to dokonce ještě horší než dřív. Před pár dny jsem si doma barvila vlasy a poprosila jsem mámu, aby mi s nanášením barvy pomohla a ta se pochopitelně nad stavem mých vlasů zhrozila. Dokonce pronesla něco ve smyslu "vždyť ty už seš úplně plešatá"... Asi si dovedete představit, jak mi bylo... a je. Padla na mě totální chandra. Poslední dobou už jsem vlasy téměř přestala řešit, samozřejmě taková ta rutinní, napůl rezignovaná snaha tam byla (methionin, drahé šampony na objem), ale nepropadala jsem žádným depresím.
Těch posledních pár dnů je mi opravdu na nic. Asi sto desetkrát už jsem zkoumala svoji hlavu po centimetrech pomocí zrcátka a samozřejmě jsem shledala, že na temeni hlavy mám "hřívu" značně prořídlou a to, co se běžně nazývá pěšinkou se u mě pomalu ale jistě mění v pohodlnou dálnici s několika odbočkami... Jelikož vlasů jsem měla vždycky málo, tak ta prořídlá místa jsou opravdu dost obtížně začesatelná, o "pěšince" ani nemluvím, to už se prostě nedá zakrýt nijak.
Já vím, hodně lidí by si asi řeklo "vždyť jsou to jenom vlasy a spousta lidí čelí v životě daleko závažnějším problémům" a mají pravdu, já vím.
Tady ale nemusím vysvětlovat, že pro nikoho není ztráta vlasů příjemná a pro ženu je to hotová tragédie. Všichni vnímají vlasy jako něco naprosto samozřejmého - dokud je mají. Nejhorší je ten pocit bezvýchodnosti. Vždyť už jsem vyzkoušela leccos - vitamíny, preparáty pro růst vlasů, lopuchové tinktury, šampony za nehorázné částky, tužidla... Bezvýsledně, nebo respektive u některých šamponů alespoň s krátkodobě slušným výsledkem (Byla jsem spokojená s například s šamponem Matrix a dobré výsledky mají i šampony s hennou).

---

Je ještě jedna věc, o které jsem se tu zatím nerozepisovala, ale která by mohla s mými "vlasovými problémy" úzce souviset. Ten mámin zděšený komentář se pro mě stal impulzem k tomu, abych celou věc začala hlouběji řešit. Nezmínila jsem se totiž, že nejen vlasová pokrývka hlavy je u mě chabá, ale tento stav se týká i zbytku těla. Například mi úplně chybí axilární ochlupení (v podpaží), chloupky na nohou mám velice jemňoučké a není jich moc, ochlupení na ohanbí mám také pomálu. Fajn, tak jisté výhody můj stav sice má - nemusím si holit podpaží nebo třísla do plavek, ale... Položila jsem si otázku, kterou už jsem si kladla předtím vícekrát, ale raději jsem ji vždycky zaplašila: Je se mnou všechno v pořádku? Neskrývá tento stav ještě nějaký daleko hlubší - například hormonální- problém? Na konec měsíce jsem objednaná na preventivní prohlídku na gynekologii, takže jsem se rozhodla, že tam celou tuhle věc vyložím a jelikož pan doktor platí za odborníka a všichni si chválí jeho ochotu (jsem u něj teprve krátce, dříve jsem chodila jinam), tak věřím, že mě neodbude nějakou frází a pošle mě třeba na nějaký screening.

Ráda bych se Vás zeptala: Je tu někdo, kdo trpí podobnými problémy? Pro shrnutí: Já měla vždycky jemné a nepříliš husté vlasy, už od dětství. Chloupky v podpaží mi nenarostly nikdy, nebylo to tak, že by mi vypadaly. Jen v pubertě mi narostlo něco málo na ohanbí, toť vše. Já vím, že to zní možná až trapně, nijak se v těchhle popisech nechci vyžívat, jen bych ocenila, kdyby mi někdo s podobnými symptomy mohl poradit, předat zkušenost...ať vím, na co se mám třeba připravit.

Děkuji všem za jakýkoli názor, radu, zkušenost. Jsem vděčná, že tato diskuze vůbec existuje.
tyna228
Ahoj, chtěla bych ti jen říct nevzdávej to! Všechno je řešitelné, udělej všemožné testy, všímej si jestli nemáš i nějaké jiné dlouhodobé příznaky, i ty které ti třeba připadají že by s tím nemusely souviset. Musíš zkrátka vyzkoušet všechno co se dá, určitě se s tím ještě nesmiřuj, ne do doby dokud nebudeš mít udělaná všechna vyšetření. A hlavně musíš mít ostré lokty na ty neochotné doktory tady u nás. Mě padají vlasy přes rok, všichni doktoři mě posílají domů s tím, že je to prý normální, že v mých 18-ti letech prodělávám hormonální změny atd atd, zkrátka samé nesmysly, to, že jsem přišla o půlku vlasů to už pro ně není podstatné. A tak jsem začala zkoušet, pozoruji se, a podle toho co zjistím tak vždy jednám. Především hledám na internetu a potom teprve odcházím k doktorovi řešit něco s ním. Chci ti jen říct ať se nenecháš odbývat doktory, jsou tu pro nás a jejich přesvědčování, že je to ok, vůbec neposlouchej. Doporučuju zkusit navštívit Centrum zdravých vlasů(Praha), nebo Trichologické (Brno,Ostrava,Praha, téměř všude) vyšetření. Spousta lidí tady píše, že jen za to vyhodili peníze, ale já myslím, že pokus už jsi vážně v nouzi, takb y jsi to zkusit měla. držím palce.
paoloska
Ahoj, já mám taky problém s padáním vlasů. Teď je mi 40 let a oběhala jsem už snad všechny možné lékaře a léčitele. Byla mi pouze zjištěna vysoká hladina stresového hormonu a mírná chudokrevnost. Také málo estrogenu, takže beru antikoncepci (chloe) a je to lepší, ale to je cesta do pekel, protože jakmile ji přestanu brát (vyzkoušeno), padají mi vlasy úplně šíleně. Co se týče ostatního ochlupení na těle, tak taky málo, ale více než ty. Nohy mám téměř holé, ale v podpaží a na přirození mi chloupky rostou normálně. Léty pozoruju ochlupení na rukou. V pubertě jsem měla ruce jak opice a dnes sem tam chlup... Kromě řídkých vlasu (hlavně v oblasti za ušima) mě trápí vysoké čelo a výrazné kouty, ale ty mám odjakživa, teď se to jen hůř maskuje, když není čím. Taky upadám do depresí, hlavně, když se mě někdo zeptá, proč nenosím jiný účes - hrozně vtipný...Mám polodlouhé vlasy a nosím je stále rozpuštěné, vyfoukané a hlavně nalakované a i tak se děsím každého větru, ach jo...Někdy si říkám, už abych byla fakt plešatá, koupim si paruku a bude. Je to trápení, úplně ti rozumím, ale radu nemám.
Marit
Zdravím a děkuju za reakce. Já vím, že žádná univerzální kouzelná rada neexistuje, ono jde i o to se svěřit a získat to vědomí, že v tom člověk není sám. Brzy půjdu na preventivní prohlídku na gyndu, tak si nechám udělat náběry na hormonální profil a uvidíme...
tinkaa
Ahoj Marit, zajímalo by mě, jak jsi pochodila na vyšetřeních? Máme zdá se podobné trápení - já už to vzdala a pořídila jsem si pěknou paruku.
Marit
Ahoj, jsem srab, zatím jsem se nikam nedokopala... No jo, když to člověka nebolí, holt ho to tolik netlačí s tím něco dělat... :-/ Na prevenci na gyndě jsem se prostě neodhodlala otevřít tlamu, protože mi to jaksi pocit trapnosti nedovolil - já vím, já vím, není důvod cítit se trapně a ten lékař už jistě slyšel i horší a ošemetnější problémy, ale... Možná ještě zkusit zajít za obvoďačkou, ale zrovna ta moje je taková, jak to říct, no - na předepsání brufenu dobrá,ale nějak se mi nezdá, že by to byl ten typ, co se bude nějak urputně snažit hledat diagnózu, ale třeba jí křivdím. (Ale v duchu úplně slyším, jak mi povídá, že je to naprosto v pořádku a tyhle věci jsou přece individuální a nemám se tím tolik trápit... )
Přichází podzim, takže jsem nasadila preventivně lopušák a jím olej z pšeničných klíčků, ale už pochopitelně neočekávám žádné zázraky, je to spíš prevence proti tradičnímu podzimnímu "pelichání".
Tinkaa: Jaké konkrétně máš problémy? Jak dlouho jsi se s vlasy potýkala, než jsi šla do paruky? Jaký byl tvůj "výchozí stav" - myslím tím, jestli jsi už od dětství měla vlasů poskrovnu, nebo jsi původně měla vlásky pěkné a začala je ztrácet až postupně?Zkoušela ses někde odborně léčit? Promiň za příval osobních otázek, ale zajímalo by mě nakolik jsou naše problémy identické...
Marit
P.S. Kdyžtak prosím napiš i nějaké své zkušenosti s parukou. Můj stav je sice zatím takový, že vyloženě na paruku to ještě není, ale z dlouhodobého hlediska si vůbec žádné iluze nedělám. Obávám se, že je pravděpodobné, že časem budu taky muset sáhnout po tomto řešení.

Máš paruku z pravých nebo umělých vlasů? Neobtěžuje nebo neomezuje tě nějak její nošení?
samila
Ahoj, mě začali padat vlasy před dvěma lety vypadala mi celá spodní část ale po dlouhém snažení opět narostli bylo to víc jak rok zkoušela jsem páté přes deváté všemožné šampóny tonika léky vitamíny doktory u nás i v zahraničí. Když už mi vlásky dorostli nevím z jakého důvodu měla jsem autonehodu a vlasy do měsíce vypadaly všechny včetně celého ochlupení těla řas i obočí. Už opravdu nevím co si počít a doktoři u nás jsou opravdu neochotní. Paruku jsem si koupila s pravých vlasů drahou až z Ameriky ale vypadá přirozeně nic nejde poznat. Nemůžu se však smířit s tím že ve svých 25 letech jsem bez vlasů a řas. Momentálně lítám po léčitelích a doufám že ti mi detoxikací organismu a bylinkami pomůžou. Chystám se už i na psychologii ale mám strach.
iLenka
Ahoj holky,
když vás tady čtu, je to, jakobyste popisovaly přesně moje pocity. Vlasy mi padají asi od 17 let.. což je už 15 let, ale u mě byla příčina jasná.. hormonální porucha, kterou jsem navíc dlouho neřešila (taky se mi do toho nechtělo). Padání se zlepšilo po nasazení antikoncepce, ale to už sem přišla o mnoho mnoho vlasů. Dneska jich mám víc než třeba v těch 22, ale pořád to není žádná hitparáda, navíc je moje mamka kadeřnice a při každým stříhání nebo přelivu mi opakuje, jak jich mám žalostně málo. Předpokládám, že u paruky jednou skončím taky, hlavně proto, že bych se chtěla brzy pokusit o děti a další hormonální změny a výkyvy mi určitě nepřilepší. Přesně, jak říkáte, děsím se větru, deště, nikdo mě nesmí vidět s mokrou hlavou... prostě je to na bednu.. Dlouhý roky jsem to kryla tak, že jsem nosila čelenku a přesně, ty kecy, že bych měla změnit účes... ty lidi si vůbec neuvědomovali, jak mi tím ubližují, a že ty vlasy jsou moje největší slabina. Jsem taky ráda, že v tom nejsem sama. Holky a jak se třeba s parukou vyrovnali vaši partneři? Já mám teď přítele pár měsíců, zatím sme na to nenarazili, ale už mi třeba řekl, že mu je nepříjemný, že mám ve vlasech tužidlo a lak, že mu to vadí, když do nich sahá.. a to sem se teda rozbrečela, protože nedokáže pochopit, jak zplihlý hrozný jemný vlasy bych bez nich měla..
Vypadávání vlasů u ženDiskuze Více vlasů.cz » Vypadávání vlasů u žen »

Jak se s tím vyrovnat?

Váš příspěvek:
  :-) ;) ;) ;) :-( ...    Tučně Kurzívou Podtrženě    Odkaz na www stránku Link na YouTube video  

Přejít na forum: 

Pohání chat forum software miniBB™ © 2001-2019  |  Optimalizace pro vyhledávače od SiteLab © 2003-2019