Padání vlasůDiskuze Více vlasů.cz » Padání vlasů »

Kompletní teorie o padání vlasů aneb jak tomu zamezit

Autor Kompletní teorie o padání vlasů aneb jak tomu zamezit
Proton
Zdravím,

takže po několikaletém studiu problému co se týče padání vlasů jsem došel k těmto teoriím. Je možné, že to někoho bude zajímat (hlavně tedy asi muže, dámy snad omluví).
Jdeme na to.


- Takže proč vlas vlastně vypadne ??

Hlavní důvod proč vlas nakonec vypadne je DHT, na něž jsou vlasové folikuly citlivé a to hlavně na temeni hlavy (scalpu). To jak moc citlivé záleží na vašich genech.
DHT (dihydrotestosteron) patří mezi androgenní (steroidní) hormony a přeměňuje se z nadbytečného volného testosteronu pomocí enzymu tzv. 5-alfa-reduktázy.


- To je vše a nebo existují i další důvody proč vlas vypadne ??

DHT je sice nakonec ta hlavní a poslední příčina proč vlas (folikula) vypadne/ zanikne (hlavně tedy u mužů) a už znovu nikdy nenaroste, ale nyní si řekněme něco o tom jaké další vlivy pomáhají vypadnutí vlasu.

Určitě tady všichni známe Minoxidil.
Minoxidil byl původně určen pro léčbu vysokého krevního tlaku, ale zjistilo se že pomáhá obnovit vlasový porost, v některých případech až o 30%.

Jaký je hlavní důvod proč se tomu tak děje?
Tvrdí se, že minoxidil pracuje tím způsobem, že uvolňuje nebo-li zvyšuje v tělě tzv. Oxid Dusnatý (NO) (všimněte si i názvu - Minoxidil).
Oxid dusnatý je jedna z těch nejpodstatnějších molekul, ne-li úplně ta nejdůležitější.
Má zásadní vliv na rozšíření cév (vazodilataci). Tím pádem v nich proudí mnohem více kyslíku, živin, atd.. Cévy na temeni hlavy jsou navíc jedni z těch nejmenších, tím pádem nejméně zásobených.
Neumí jen to, lze ho nalézt pomalu v každé tkáni v těle, navíc zastává funkci neurotransmiteru, má významný vliv i na učení, paměť, svaly, erekci, trávení, atd..

To znamená, že vlasové folikuli jsou v důsledku nedostatku oxidu dusnatého nedostatečně zásobeny krví.

Navíc se ucpávají, zanášejí různými druhy "toxinů". Sem můžeme zařadit ty z cigaretového kouře (kdy kuřákům dle studií mnohem rychleji a častěji padají vlasy) a jiných druhů zplodin, chlor !, různé druhy chemikalií (z nekvalitních šamponu, gelů), z nezdravé stravy (hlavně nadmíry jednoduchého cukru, Čínská tradiční medicíná dokonce tvrdí že to je hlavní důvod výpadku vlasů).
Ostatně i kdyby strava nebyla bůh ví jak zdravá a dejme tomu že by jsme k tomu kouřili, tak ale v důsledku vysokého stavu Oxidu dusnatého v cévách by vlasy tolik netrpěli a mnohonásobně by se prodloužila jejich životnost i kvalita.

- Co si z toho všeho mám vyvodit ??

Takže máme tu vlasovou folikulu, jež je "zanesená" v důsledku nezdravého životního stylu a zároveň i "přidušená" v důsledku nízkého Oxidu Dusnatého.
Vlas nám nejdříve slábne, ztrácí svoji hustotu a lesk, roste čím dále tím méně. Nakonec přestane růst úplně a máme tu už jen čekající citlivou folikulu.
Nyní se dostane na řadu DHT, který nám způsobí že takto oslabená a přecitlivělá vlasová folikula se již úplně zničí bez možnosti obnovení.
Jak jsme si řekli, vlasové folikuly (dle místa na pokožce hlavy) jsou na DHT různě citlivé.

- Chápu, ale můžu s tím vůbec něco dělat ??

ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL

Téma, které se omýlá stále dokola. Existují tuny knížek a různých tématických článků které vám budou doporučovat to, jiné zase ono, apod..
Přitom stačí jen logicky uvažovat. Asi nejideálnější a nejmodernější stravovací plán dneška je upravená Paleo Dieta (například z knihy - Jídlo na prvním místě), i když by se zde také dalo polemizovat.
Dejme tomu že pestrou stravou nic nezkazíte, vyhněte se průmyslově zpracovaným jídlům (ideálně i těstovinám, knedlíkům, brambůrkům, sušenkám, apod..). Nadmíry jednoduchého cukru. Zvyšte příjem zeleniny, ovoce, masa, ořechů, semen a kvalitních tuků.

Ale pozor. strava má taktéž zásadní vliv na Oxid Dusnatý. Více například v knize "Program ANO NO".

OXID DUSNATÝ (NO)

Jak zvýšit jeho hladinu a jak vzniká?
Jsou k tomu podstatné 2 způsoby. Strava, cvičení.

Oxid Dusnatý se tvoří buď v těle sám a nebo pomocí přeměny aminokyseliny L-Arginin. V případě že je dodána i aminokyselina L-Citrulin je tvorba NO účinnější.
Co se týče stravy, tak info výše. Je k tomu možné jen doplnit, že je vhodné zvýšit příjem antioxidantů (a to hlavně Vitamínu E a C, kyseliny listové, kyseliny alfa-lipoidové).

Cvičení. Na tvorbu NO zásadní věc. Je možný jakýkoliv areobní druh sportu, který je prováděn pravidelně (alespoň 3-5x týdně po dobu min. 20-30 minut).
Prostě když se u toho zadýcháte či zpotíte, tak se bude jednat o vhodnou volbu cvičení. A pokud k tomu přidáte i posilování, jste na nejlepší cestě.
Kromě toho získá vaše tělo mnohem vyšší přísun vysoce důležitého kyslíku.
Pozor, v důsledku stresu máte v těle nižší stav Oxidu Dusnatého. Stres mimo jiné i stahuje cévy. Tudíž přehnaně náročné a dlouhotrvající cvičení je špatné.

Sluneční záření též zvyšuje v těle oxid dusnatý, tedy rozšiřuje cévy.

TESTOSTERON, DHT, STRES

Zajímavá část.
Dejme tomu že se snažíte žít zdravě. Jíte zdravě, pravidelně cvičíte.
Kromě toho že zbývající vlasy začnou být "živější", přestanou tolik padat a zaznamenáte i více energie, lepší spánek, atd..

Ale pořád je zde pán Testosteron a jeho odnož DHT.
V těle vám "létá" velké množství volného testosteronu, který se ale nemá jak využít a proto se přemění na DHT. Vy to ale nechcete, protože DHT způsobuje výpadek citlivích vlasů (folikul).
Pravděpodobně nejenom že vám padají vlasy, ale asi taky nemáte energie na rozdávání (i když to je dost diskutabilní a týká se to i jiných věcí než jen Testosteronu, například neurotransmitérů), nekvalitně se vám spí, občas můžete mít i deprese a rychle se dokážete vystresovat.

Co s tím?

Vy ten volný testosteron potřebujete nějak navázat. Ideální volbou je cítit se mocný nebo silný.
Vhodné bude například posilování (získání svalového objemu), sex s novou holkou která se vám líbí, apod.. Všude kde můžete získat pocit moci nebo síly.

Dalším velmi důležitým faktorem je stres.
Hormony bojují o místo, snaží se navázat na receptory. Pokud tělo produkuje hlavně stresové hormony, tak ty se navážou místo volného testosteronu = problém.
Logicky čím více se může navázat stresových hormonů, tím více budeme ve stresu, tím více DHT (a tím méně vlasů). Ale čím více se naváže volného testosteronu, tím více budeme v klidu, tím méně DHT (a tím více vlasů).

Jak poznám že mám hodně navázaného testosteronu ?
Určitě to poznáte. Jste sebevědomější, nebojíte se tolik rizika, tudíž jste odvážnější (i k ženám).
Bude se vám lépe spát, budete lépe myslet, budete mnohem více energie i lepší náladu.
Budete se cítit mocně a silně.
Samé pozitivní věci + navíc i málo DHT (a více vlasů).

A jak se zbavit stresu, případně deprese ?
Dlouhodobé deprese, stres, úzkosti vznikají většinou z důvodů nižšího sebevědomí.
Nebo-li přesněji stres vzniká v těle buď v reakci na neočekávanou údálost (úmrtí, boj, vyhrožování, nemoc, nedostatek peněz, lásky, apod..) a nebo v důsledku toho, že žijete život někoho jiného.
Tzn. žijete život MUSÍM (Musím mít vlasy, jinak mě holky nebudou chtít. Musím vydělávat víc peněz, abych si pořídil tohle a byl šťastný. Atd..) před životem JÁ CHCI, RÁD BYCH, BYLO BY DOBRÉ, apod..
To je naprosto zásadní věc. Protože jakmile se zbavíte JÁ MUSÍM, začnete být mnohem více v klidu. A tím pádem se razantně zpomalí padání vašich vlasů.
A posledním důvodem zvýšeného stresu je špatná výživa, nedostatek pohybu, málo a nekvalitní spánek, atd..

Jiným a krajním řešením by mohlo být použití nějakého blokátoru (například Finasterid, Saw Palmeto).

- Jaká je tedy ta nejideálnější cesta k obnově, případně zachování vlasového porostu ??

Jednoduše - zdravá strava, aerobní cvičení, posilování a nebo jiný způsob získání moci či síly, doplňky stravy.
Můžete zařadit masáž scalpu (prokrvuje pokožku). Nenamáhat často vlasy (mytí, chlor, nekvalitní šampony).
A zbavit se pokud možno všech starostí, které vás stresují.

Ano, takhle to zní jednoduše, ale realita už bývá poněkud obtížnější. A sám vím jaký je peklo když se najednou člověk začne nutit do zdravé stravy a nebo cvičení. Než si mozek zvykne, tak to je dost stresující záležitost.
No a když to vzdáte, tak můžete skončit u nějakého přípravku (ať už se jedná o Minoxidil či Finasterid), nakonec bohužel zbyde už jen transplantace vlasů.
Takže udělejte si plán a ten každý den dodržujte. Jakmile si mozek zvykne (cca po 30 pravidelných dnech), tak se to stane mnohem jednodušší.

- Další spekulace

Například jsme se nezmínili o Prostaglandinech. V poslední době se hodně spekuluje a testuje že Prostanglandin (konkrétně PGD2) má velký vliv na růst (aktivaci/ inaktivaci) vlasů.
Jenže pokud se tím budeme hlouběji zajímat, tak narazíme na různé vědecké studie, které tvrdí že Oxid Dusnatý má velký vliv právě na tento Prostaglandin.
Ale zatím jsou to jen spekulace a probíhají nejrůznější testy. Je možné že příčina těchto PGD2 nakonec vůbec nebude v Oxidu Dusnatém, ale třeba v genech.

Vlasy ukazují vaši vitalitu. A řídké slabé vlasy, asi nebudou zrovna dobrým znamením.

Víte tělo je jako kořen a vlasy jeho ukazatelem/ produktem. Jako například kytka, kterou máte doma. Čím lépe se o ni budete starat, tím lépe bude vypadat a tím déle bude na živu.
Nic ale není hned, pokud se rozhodnete změnit svůj život (životní styl), dejte tomu čas. Možná že ze začátku zaznamenáte zvýšený výpadek kdy vypadávají mrtvé vlasy a začínají růst nové, tak se neděste, nakonec se to bude zlepšovat.
(JV časovém horizontu je to hrozně individuální, tak 3-6 měsíců. Obnovení vlasového porostu až o 10-40 % v případě že tento životní styl zachováte a že nemáte zaniklé folikuly vlivem DHT).
Bohužel u folikul zničených vlivem DHT pomůže už asi bohužel jen transplantace vlasů.
Bohužel také čím starší jste, tím menší je šance na zachování hustého vlasového porostu a dříve nebo později nakonec dojde k výpadku všech vlasů, které byli citlivé na DHT vlivem vaší genové výbavy.


Všechny tyto teorie a rady jsou souhrnem několika vzájemně poskládáných vědeckých studií, článků ale i testováním na sobě sámém.
husar
Totální blbosti... téměř vše v tom dlouhým textu. Pro vás plešouny je posvátný DHT a přes něj nejede vlak )
slančo
Proton stym mel hodne prace,myslim ze celkom dobre pro toho kto se jen zacina touto problematikou zabivat ja to muzu pochvalit jenom ze super!
urcite tam niekomu nebude nieco sediet si myslim tak ako aj mne ale kazdy ma jine dispozice
Padání vlasůDiskuze Více vlasů.cz » Padání vlasů »

Kompletní teorie o padání vlasů aneb jak tomu zamezit

Váš příspěvek:
  :-) ;) ;) ;) :-( ...    Tučně Kurzívou Podtrženě    Odkaz na www stránku Link na YouTube video  

Přejít na forum: 

Pohání bulletin board script miniBB™ © 2001-2019  |  Optimalizace pro vyhledávače od SiteLab © 2003-2019