Konzervativní léčba padání vlasůDiskuze Více vlasů.cz » Konzervativní léčba padání vlasů »

Vyšetření trichogramem?

Autor Vyšetření trichogramem?
Tomáš
Pročetl jsem zde spoustu diskusních témat, zejména ty které se týkaly mužského vypadávání a řídnutí vlasů. Zjevně se většina uživatelů snaží kombinovat různé metody a přípravky podle svých zkušeností či podle doporučení jiných.

Napadla mne však jedna základní věc - kolik z Vás navštívilo lékaře dermatologa, který provedl vyšetření trichogramem a určil co je hlavní přičinou u Vás konkrétně (např. zašli jste si i na rozbro krve)? To mi přijde asi jako základ, neboť nejdříve je třeba znát příčinu a posléze hledat řešení.

Pokud ano, co vám dermatolog sdělil a byla jeho doporučení úspěšná? Některé příznaky mohou svědčit přímo o AA, ale je také možnost, že ačkoliv někdo má k AA predispozice, nemusí u něj tento proces proběhnout a vzniknout, můžou být i vedlejší faktory, které ho eskalují či nějak podpoří nebo spustí.
laksa
ee vysetrit sem se nebyl a myslim ze pulka aky ne.Kde se to vysetruje? ale kdyz clovek ma na hlave minimum vlasu resp zadne tak mu asi dojde cim to bude....
Peťule
Já jsem holka, takže moje info je pro vás jen relativní, ale trichogram mi dělala kožní v OL, dělají to jen někteří kožní. Stanovila hormonální příčinu padání vlasů, ale stejně je ten test neobjektivní. Prostě ti akorát zjistí poměr vlasů v jednotl. fázích růstu a před výpadkem a podle toho poměru jaksi "odhadne" příčinu. Takže si určitě domyslíte, že spousta příčin může po různé době vyústit ve stejný nebo podobný výsledek trichogramu.
Tomáš
laksa: Tak jasne, ale jak rikam mohou byt ruzne spoustece AA. Jinak jsem mel spis na mysli nejake prvni ubytky, kterych si clovek vsimne.

Dela se to ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, Dermatovenerologická klinika a Centrum "Zdravé vlasy", adresa oddeleni je http://www.doktorvlas.cz/ a to je snad jedina specialni ambulance v CR co se zabyva problemy s vlasy. Me tam poslala kozni lekarka....
Rákosník
Ahoj, zrovna včera jsem hledala něco podobnýho, co tady uvádí Tomáš - našla jsem trichologickou laboratoř v Brně, kde se zabývaj analýzou vlasů, vyšetření trvá cca 1h a zaplatíte zhruba 350Kč. Můžete mrknout na: http://www.bellitia.cz pod tipy a rady. Jinak jsem se ještě dočetla o místě, kde taktéž dělaj analýzu z vlasu, potřebují vlasů, aby zaplnily polévkovou lžíci, ty pak posílají na rozbor do Polska, z toho, co píší, vydedukovali různé příčiny nemocí, neplodnost ap. Tahle metoda je ovšem podstatně dražší.
LENICA
Rákosník
Ahoj,tak já už jsem obsolvovala trichologii i análýzu vlasů.Výsledek žádný.jen pěněženka chudší o několik tisícovek.
Trichologii jsem si nechala udělat v Brně,jelikož jsem z Přerova,tak jsem za cestu utratila 600 kč,byla jsem tam dvakrát.Vyšetření 750 kč.Nakoupení přípravku 2000 kč.
Poton jsem si našla na internetě analýzu z vlasů.Jela jsem za Šternberk do Loučky,celkem jsem tam byla třikrát.Poprvé mi vystříhaly vlasy v zadu a ty putovaly do laboratoře v Polsku,tohle stálo 1500 kč. Rozbor byl důkladný,které ho prvku v těle je méně a kterého je příliš.V jakém poměru by měli být ,aby tělo fungovalo ,tak,jak má. Také tam bylo jaké prvky v těle v jakém poměru mám brát např. ráno půl tablety C, odpoledné B,večer Hořčík+VÁPNÍK ATD.bylo to na 4 měsíce a stálo mě to 12 500 kč. Za další 4 měsíce se opakuje analýza ,kde se platí kolem 900 kč,a opět Vám nakombinují prvky ,které brát.Tak to spočítejte?A ještě k tomu cesta. Já jsem udělala maximun,a vlasy stejně ubývají.Pokud to někomu padá ze stresu ,asi to pomůže ,nebo po porodu.A k tomu stačí obyčejné prepáráty za rozumnou cenu v lékarně.Tak držím Vám všem palečky.PAPA
Rákosník
Lenica
ufff, teda děkuji za příspěvek, hodně mi to pomohlo v mém rozhodování - Brno taky není ode mě zrovna kousek, sice mé vlasy jsou zřejmě zničené jistou dávkou stresu a trvalou (porod, díky bohu, za sebou nemam), ale jak píšeš, asi budu nadále zkoušet různé přípravky, vitamíny a vodičky dostupné z lékáren, než platit takový nehorázný peníze (který stejně ani nemam:):( Takže ted mi zbejvá už jen vyhledání kadeřnictví, kde mi udělaj kvalitní trvalou, pokud to jen trochu půjde. Jinak cca 2 měsíce používám kofeinový šampon od Alpecinu, k tomu jsem si ještě nedávno dokoupila kofeinový tonikum, a musim potrvdit, že opravdu po aplikaci nastoupí příjemné brnění, v mém případě i pálení - ale stále příjemné, a dokonce mi začaly rašit i nové vlásky ( proto jsem jistou dobu vypadala jako Rákosníček:), než vlasy povyrostly a daly se upravit. Hustota vlasů není však můj hlavní problém, daleko víc mě trápí růst, který je již 6 rokem na bodu mrazu, ale to již zabíhám do jiného tématu. Takže vám všem přeju hodně síly, optimismu, naleznutí toho pravého řešení a samosebou hodně vlásků.
Peťule
Lidi, dát tolik peněz za vyšetření jako Lenica je docela mazec... Jen chci doplnit, že to trichologické vyšetření dělají i někteří specializovaní kožní a tam je to logicky zadarmo (např. Olomouc, Praha-Vinohrady). Takže je potřeba rozlišovat mezi vydřidušstvím a seriózním vyšetřením a nenechat na sobě vydělávat šarlatány.
Tomáš
Tak vyšetření (objednání na vstupní vyšetření na Vinohradech dva měsíce dopředu) probíhalo tak, že mi MUDr. zatahala za vlasy a když žadné nevtrhla tak konstatovala že mi nepadají. S tím že jich mám pry hodně a že časem s přibývajícím věkem jich budu mít určitě míň než víc. To že nové hůř rostou a jsou slabší už ani nevnímala, na můj dotaz zda je možné udělat nějaké testy mi vlažně bylo sděleno že můžou odříznout kus kůže a udělat analýzu, ale že tím stejně nic nezjistí že ta kůže je v pořádku, ale doslova "pokud teda chcete tak mi vám do tý hlavy říznem". Pátrání po příčině řídnutí vlasů se tedy bohužel nekonalo. Byl mi doporučen Neocapil nebo Regaine s tím, že je to na různé druhy padání vlasů (Regaine je jenom na mužskou formu, což ale nebylo bráno v potaz.) a že se to spraví.

Tím nechci říct že by na Vinohradech nějak špatně pracovali nebo se nestaraly o pacienty, ale pokud někomu začnou mírně řídnout vlasy, tak se jím asi moc zabývat nebudou. Předpokládám že když bych měl na hlavě patrné koleno, tak až pak by doktor uznal, že opravdu vlasy ztrácíte a nevymýšlíte si. V mladším věku, kdy může začít k úbytku docházet asi nikomu nepomohou, protože na první pohled bude mí vlasů pořád dost a nebude mít holá místa a žádné kouty.

Je to dost nešťastné, protože ve chvíli kdy je mít budete, tak s tím už nic neuděláte. Pokud by se dotyčný řídil podle těchto rad, tak asi dopadne tak, že se začně s léčbou až ve chvíli, kdy je ztráta dost velká a jasně viditelná a už to nikdy nejde vrátit zpět, což mi ze strany doktorů přijde jako dost hrozný přístup. Na druhou stranu oni s tím starosti mít nemusí, neboť nejde vyloženě o "zdraví" ani o "život", tak co:-)
Peťule
Tomáš
Naprostý souhlas :-) Já jsem měla odmalička úžasně husté vlasy a když mi začaly kvůli hormonálním problémům padat (někdy i 150 denně), tak bylo nemožné přesvědčit doktory, aby mi věřili. 4 z 5 mi nevěří doteď a obviňují mě z hypochondrie, přitom já jsem chtěla padání řešit okamžitě, jak začalo, aby byla velká šance na záchranu. Místo toho už rok dokazuju doktorům, že mi vlasy dost prořídly, ale na těch původně hustých to oni jaksi nechtějí poznat. Až mi někdy někdo řekne, že už je pozdě, tak ho asi nakopu někam...
LENICA
Peťule
Tak to já mám úplně stejné zkušenosti. Mám to hodně prořídlé ve předu ,a lékařka mě pořád přesvědčovala o tom ,že mám husté vlasy.A pokud prý vypadají ,tak je prý široký výběr paruk. Žádné testy, nic .Vlasů mám hodně a to ,že mi trochu prořídly s tím níc nenadělám ,prý je to u mě věkem.To mi bylo v té době 30 let.
Znám případ od kamarádky.Její mamince začaly padat šíleně vlasy v 59 letech.Také byla u této lékařky a řekla ,že je to přechodem.Dávala jí vodičky alpicoft atd.Vlasy padaly dál a čím dál více.Nenechala se ,pořád naléhala ,chtěla testy,ale vše bylo o.k.Potom vyhledala lékařku v Olomouci a tá jí navrhla ,hospitalizaci v nemocnici,jen na různá vyšetření.Nakonec se zjistilo ,že to měla nastarost štitná žláza.Nasadila léčbu a ted má opět krásné husté vlasy, i když jí je 61 let.
Peťule
LENICA
Ty jsi taky z Přerova, viď?:-) Pokud jo, tak mě nejvíc asi vytočila jistá doktorka M* (nechci jsmenovat) z polikliniky. Taky mě vytáčela tím, že mám vlasů hodně a že mi chybí železo atd. Naštěstí už jsem u odbornice v Olomouci a mám hormonální léčbu, která je částečně úspěšná: padá toho míň jak bez ní, ale ideální to taky není.
LENICA
Peťule
jsem z Přerova.Tak má zkušenost je s touto lékařkou.Já žádnou léčbu nemám.Někdy to nepadá vůbec třeba 3 měsíce a potom zase chvilku padá.podrůstá,a pořád dokola.Ale čtu si tady příspěvky a holky co mají léčbu ,tak jim to padá stějně jako mě.Na střídačku.Tak nevím jestli má cenu cpát do těla hormony.Ale možná kdybych tu šanci měla ,asi bych to také vyzkoušela.Ale bohužel jsem měla trombozu z Diane 35.
Peťule
LENICA
Pokud ti to chvílema nepadá, tak to je dobré. Mně to právě od toho spouštěcího impulsu padalo pořád a nemohla jsem to psychicky vydržet, protože máma má taky androgenní alopecii, ale padalo jí to jinak. Prostě jak jsem zjistila, že jsem to mohla zdědit, tak jsem chtěla okamžitě zakročit. Dianu beru 9 měsíců a tenhle bude poslední (pokud vůbec), taky se bojím trombozy a cítím, že to žíly zatěžuje, tak přejdu na Jeanine nebo Yadine, ty jsou šetrnější.
Tomáš
Tak jsem byl na vyšetření u doktora Klubala z http://www.medindex.cz/first.php . Ukázal se fakt velký rozdíl mezi soukromým a státním lékařstvím, hlavně v přístupu (a v ceně). Všechno jsme prokonzultovali, na zkoušku mi vytrhnul nějaké vlasy pomocí izolačky, většina vypdala zdravě až na jeden poničený vlas. Z odběrů mi udělá testy na testosteron, DHT, estrogen, proactin, pak stopové prvky a spol, játra atd, stejně tak jako na prostatu a třeba i krvinky apodobně. Může se ukázat že to způsobuje něco z toho, nejspíš ale ne. Pak dál, pokud by to tímhle nebylo, doporučil Minoxidil a Finasterid plus další vitamíny, s tím že je to asi nejlpší kombinace a měla by fungovat. S tím už tak nějak počítám, že najedu brzo i na ten Finasterid.

Mluvil i o Avodartu, který je prý teď novější a snad by mi ho i na požádání předepsal. Nejspíš si ale samozřejmě předepsat Proscar, který je možné asi dostat i u nás v lékárnách. Vyjde na nějakých 1300 takže ta cena je pak třeba 330 měsíčně a je to lepší než kupovat za 200 generic léky i Indie IMHO.

!!! Mimochodem říkal, že třeba Penester moc nefunguje a ač sice obsahuje 1 mg finasteridu, tak se lidi o něj vracejí zpátky k Propecii nebo Proscaru. Prý může být rozdíl v dalším složení té tablety, což pak způsobuje třeba to, kde se lék vstřebá, jestli v žaludku nebo tenkém střevu apod. Což je docela zajímavá teorie, takže stejný problém může být i s generic léky. Asi nejspíš fungují ale je totálně nemožné zjistit, jestli by nezafungovalo více, když by někdo bral originál Propecii po stejný čas.

P.S. Jinak jsem zapoměl dodat, že ta úvodní konzultace včetně tohoto vyšetření stojí 1500,- takže to taky není zadarmo:-) IMHO se to ale vyplatí, protože se tím vyloučí úplně všechno a zbyde pak jediný důvod a to dedičný faktor. Bylo by dost blbý cpát do sebe různý svinstva, když to ani nemusí být třeba, nicméně v 98% (můj odhad) to ten dědičný faktor většinouje.
Peťule
Tomáš
Moc děkuju za info o MUDr. Klubalovi, pomalu se k němu taky chystám, pokud se nestaně nějaký zázrak a nezastavím padání vodičkou, co mi kamarádka doporučila. Mně sice dělali doktoři už hafo testů, ale vždycky pak čumí do těch výsledků jak tele na nový vrata a nedokážou vyvodit žádný závěr. Tak pokud si v nejbližší době nepomůžu sama, asi taky vyrazím za Klubalem :-)

Btw, jak to bylo s objednávkou, jak dlouho dopředu atd?
Tomáš
No s objednávkou to bylo docela blbý objednával jsem se někdy na začátku února, tak kolem pátého února a objednali mě až na 12. března včera. Dřív to nešlo, původně mi ještě navrhovala termín někdy o deset dní déle ale to se mi podařilo sestřičku umluvit aby mě napsala na dřív :-) Co se týče výsledků testů tak na ty si zavolám příští týden, výsledky mi interpretuje po sestře abych tam nemusel chodit a zase se objednávat, stejně tak mi případně jenom napíše recept a já si ho vyzvednu. S tím čekáním je to u podobných doktorů dost stejné, je to hrozně dlouho.

Jinak nečekej žádný zázrak není to kouzelník:-), spíš hlavně to že Ti zjistí co s tím nejspíš máš, nicméně léky či léčbu Ti předepíše asi takovou jaká je běžně k dispozici. Výhoda je v tom, že se s Tebou bude zabývat a nepodrtčí Ti vodičku na to, co by to "pravděpodobně mohlo být" a tudíž nebudeš ztrácet čas užíváním nečeho, co není třeba vůbec pro Tebe.

Já osobně ty testy využiju i pro to, abych si je po roce mohl nechat zopakovat a zjistil, jestli mi třeba Finasteride nedělá něco s játrama apod....
Peťule
Tomáš
Jasně, já bych tam právě jela kvůli tomu, aby mi zjistil příčinu padání. Protože byla jsem u hromady doktorů a každej mi diagnostikoval něco jiného a pořád jenom výmluvy, u každýho to byl spíš odhad, z testů nevyvodili nic. Hormony v normě = nic Vám není. Přitom vím, že stačí nepoměr mezi estrogeny a androgeny, ale téhle teorii se všichni zmínění doktoři vyhýbali jak čert kříži, že se to neví jistě atd... S převratnou léčbou nepočítám, ale prostě chci slyšet narovinu, jestli to mám léčit hormonálně, nebo minoxem, nebo čím teda.
Takže ještě jednou moc díky za info :-)
Tomáš
No tak musím říct že ty testy k nečemu vážně jsou. Já se teď dozvěděl, že mám vysokou hladinu testosteronu a Prolactinu takže to může bejt čistě tímhle a ani tam nemusí být dedičný předpoklad (spíš ale je).

Co mě ale šokovalo je zjistěnej lehčí zánět žaludku a taky nějakej revmatismus, kterej sem asi po někom z rodiny sdědil. Ten žaludek mi mohl rozhodit hormony a ten revmatismus taky dost urychluje a způsobuje padání vlasů. Takže docela nářez:-) Zatím beru Minox, Retin-A + Tricomin a MSM + omega3 a cod liver oil, s Proscarem teda počkám až doberu antibiotika na ten žaludek a uvidí se co to udělalo...
Peťule
Tomáš
Tak pokud na tohle přišel MUDr. Klubal, tak smekám a nejspíš se taky objednávám. Já jsem totiž s vysokým prolaktinem bojovala skoro rok a pak začly padat vlasy, jenže se 3 doktoři křižovali (endokrinoložka, kožní i gynekolog), že to tím být nemůže. Mě to napadlo už tehdy, ale moje slovo proti tomu jejich jaksi nic nezmohlo.
Tomáš
No já bych z něj zase nedělal boha:-), ono by to vypadlo asi i z jinejch krevních testů. Jenže to je těžký, některý kožní ani neznaj Propecii, většinou Ti nebudou dělat krevní testy na dvacet různejch funkcí, protože státní zdravotnictví:-) Budou takhle řešit jenom když bude mít někdo během půl roku půlku hlavy holou, kdyby se věnovaly do hloubky každýmu, tak to prostě nestihnou. Soukromej doktor se aspoň věnuje.
Peťule
Tomáš
Jasně, to je pravda, že u soukromníka si tu pozornost zaplatíš. Jenže ta částka, co jsem vrazila do vitamínů, speciální antikoncepce, vodiček atd., když doktoři nebyli schopní na nic lepšího přijít, tak ta částka by měla hodně nul :-( Takže si říkám, že kdybych teď "zainvestovala" do Klubala, že by se to mohlo někam pohnout a mohla bych vynechat nesmyslné léky :-)
dachto
Da sa rozlisit pricina padania podla toho ci vypadane vlasy su na koncoch tensie alebo vypadane vlasy sa nestensuju smerom ku korienku? Lebo mne niekedy vapadavali ktore boli na koncoch vyrazne poskodene a teraz mi padaju tiez ale vsimam si ze nie su na koncoch tensie.
minimax
Tomáš

Ukázal se fakt velký rozdíl mezi soukromým a státním lékařstvím, hlavně v přístupu (a v ceně).
No, ono to dělení na státní a soukromé lékařství se dá provádět asi celkem těžko, vzhledem k tomu, že státních zařízení moc není. Vždyť to, co není soukromé, je pod městy nebo kraji. Ale proč se o tom zmiňuju - soukromý doktor neznamená automaticky nějakou platbu. Spíš jde o to, jestli daný úkon platí pojišťovna a jestli doktor má s pojišťovnou smlouvu.

Mimochodem říkal, že třeba Penester moc nefunguje a ač sice obsahuje 1 mg finasteridu, tak se lidi o něj vracejí zpátky k Propecii nebo Proscaru. Prý může být rozdíl v dalším složení té tablety, což pak způsobuje třeba to, kde se lék vstřebá, jestli v žaludku nebo tenkém střevu apod.
To je celkem zajímavý postřeh. Nikde jsem o tom zatím nečetl. Ale vzhledem k tomu, že aby SÚKL vydal svoje povolení, musí být u léku prokázána jeho účinnost, neměl bych z nízké účinnosti Penesteru obavy. Spíš bych si všiml, že MUDr. Klubal má na svých stránkách odkaz na stránky firmy Merck...

... některý kožní ani neznaj Propecii...
To je bohužel pravda. Občas by bylo opravdu lepší, kdyby si lidi mohli recepty psát sami, a třeba by pak bylo víc vyléčených... :-)
Peťule
Cituji: minimax
Občas by bylo opravdu lepší, kdyby si lidi mohli recepty psát sami, a třeba by pak bylo víc vyléčených... :-)


Naprostý souhlas :-) Celkově by to urychlilo proces léčby, protože mnozí znás se už v téhle problematice orientujeme líp jak doktoři.

Já jsem kdysi chtěla po kožní znovu napsat Alpicort F, ale ta *** mi místo toho řekla, že u mě je problém jinde a že mě může poslat jen na psýchu... no tehdy mě viděla naposled :-)
filip
Můžu Vám doporučit vlasovou diagnozu na dobrý úrovni která se dělá v salonu Fame, Anglická Legerova, Praha 2, mají tam profesionální mikrokameru a dokážou poradit a hlavně diagnoza je bezplatná.
posílám na ně tel. 224 241 581
Tomáš
Díky za info, teď jsem se tam obědnal. Nepředpokládám, že bych se u nich nechal léčit leda že by doporučili něco úplně revolučního:-), ale aspoň budu mí v ruce objektivně zhodnocenou kvalitu a hustou vlasů a bud to moct nechat porovnat treba po půl roce nebo po roce znova, nejen díky fotkám.
aneken
Tomáš
chtel bych se zeptat, jak to nakonec dopadlo u toho Fame. sam jsem ted napsal, jak na trichogram, o kterem se psalo vyse, tak mudr. klubalovi, tak jsem zvedavy, kdo se driv ozve a s jakou se u nich potazu.
aneken
pred tydnem jsem napsal zaroven do brna na trichogram i do prahy dr. klubalovi, jak zde bylo doporucovano, at je muzu srovnat.

trichogram - na radu jsem se dostal hned, dobra komunikace po mailu, zavery o vlasech dostavaji trochu pevne pudy pod nohami, jak je to jednou vysetreno pristroji a clovek nedela zavery jen z pohledu do zrcadla. opravdu je zajimave, kolik z toho lze vycist (napr. nedostatek zeleza v mem pripade, o kterem jsem vedel uz driv z jinych vysetreni). otazkou ale je, jae zavery vyvodit z diagnostiky, dostal jsem predepsane sampony, ktere vsechny obsahuji SLS (dalsi otazkou je, jestli negativni vlastnosti SLS prevazuji nad pozitivy samponu). myslim, ze pro zacatek je to dobre vyzkouset.

dr. klubal - tyden vubec nereagoval na maily, ktere jsem posilal, az jsem vyzkousel jinou adresu a na ten jsem dostal odpoved hned (je tak tezke si zaridit preposilani?!). nema toho malo - prvni volna mista na vysetreni ma v rijnu a cena je 2000 (vs 380 za trichogram). nevim, nevim, jestli to ma vyznam se ted objednavat, kdyz v rijnu se z toho uz muzu vysekat pomoci IH sam...
minimax
MUDr. Klubala můžu jen doporučit. Myslím, že jeho komplexním vyšetřením by měl projít každý, kdo chce opravdu účinně bojovat s padáním vlasů. Ekonomicky je to jistojistě správná investice, protože může ušetřit spousty peněz zbytečně vyhozených za neúčinnou léčbu.

Osobně jsem se třeba dozvěděl, že používání finasteridu na mě po více než třech letech nezanechává žádné následky.

Ještě jedno plus pro Dr. Klubala je to, že nikde u něj v ordinaci neuvidíte loga různých farmaceutických firem, on se rozhoduje na základě svého úsudku a ne na základě nejlepší nabídky distributora. Vychází z toho, že spokojený, vracející se (a platící) pacient je mnohem lepší.
. 1 . 2 . >>
Konzervativní léčba padání vlasůDiskuze Více vlasů.cz » Konzervativní léčba padání vlasů »

Vyšetření trichogramem?

Váš příspěvek:
  :-) ;) ;) ;) :-( ...    Tučně Kurzívou Podtrženě    Odkaz na www stránku Link na YouTube video  

Přejít na forum: 

Pohání discussion forum software miniBB™ © 2001-2019  |  Optimalizace pro vyhledávače od SiteLab © 2003-2019